fbpx
Jesteś mamą dziecka do lat 8. i prowadzisz biznes (działalność, umowa zlecenie)? Tobie też należy się 14 dni na opiekę nad dzieckiem (ach ten koronawirus). Sprawdź, ile taki zasiłek wynosi i czy spełniasz warunki, by go otrzymać. To, że od 16 marca zamknięte są wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły, to sytuacja, która mocno przeorganizuje życie przedsiębiorczych mam i ich rodzin. Ale bezpieczeństwo ponad wszystko. Chyba wszystkie to rozumiemy. Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Już teraz wiadomo, że dodatkowy zasiłek zostanie przedłużony w związku z wydłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 20 marca, na której ogłoszono stan epidemii w Polsce, zapytany o to, czy w związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków (do Świąt Wielkanocnych) również zostanie zwiększona liczba dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego, odpowiedział twierdząco.

Rząd wydał specustawę, która ma pomóc działać w sytuacji spowodowanej przez tego wrednego wirusa. Specustawa z 7 marca przewiduje dodatkowych 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. przysługujące w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. O zasiłek ten mogą wystąpić tak mama, jak i tata, ale uwaga – tylko jedno z Was. Z zasiłku może skorzystać rodzić, który fizycznie sprawuję opiekę nad dzieckiem podczas, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte.

Wysokość zasiłku

Zasiłek, o którym mowa będzie wynosił 80 proc. wynagrodzenia. To w przypadku rodziców, którzy pracują na umowa o pracę. A co z przedsiębiorcami? No tu sytuacja wygląda już mniej ciekawie. Co to oznacza? Wcale nie chodzi o wysokość Twoich dochodów. Wysokość zasiłku zależy od podstawy wymiaru składek. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Jak zatem obliczyć wysokość takiego zasiłku? Podstawę wymiaru dla zasiłku stanowi średnia podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71 proc. A miesięczna kwota zasiłku wynosi 80 proc. tak wyliczonej. Za każdy dzień przysługuje 1/30 tak obliczonej kwoty. Więc bierzemy tę 1/30 i mnożymy przez 14 dni. Jeśli płacisz najniższy ZUS, to zasiłek nie zachwyci Cię swoją kwotą. Z kolei, jeśli korzystasz z ulgi na start i nie opłacasz składki chorobowej, to zasiłek nie będzie Ci się należał.

Podstawa wymiaru składek:

  •  duży ZUS: 3 136,20 zł
  • 24 miesiące obniżonego ZUSU – 780 zł
  • tzw. mały ZUS plus – tutaj Twoja podstawa jest wyliczana indywidualnie (sprawdź to na swojej deklaracji, w której zgłaszałaś się do małego zusu plus)
  • ulga na start – brak zasiłku

Chcesz przykład, jak obliczyć wysokość zasiłku? Daj znać w komentarzu.Przygotuję go i dam Ci znać. A teraz sprawdź, czy spełniasz warunki, by otrzymać zasiłek.

Warunki

Warunki jakie, trzeba spełnić będąc przedsiębiorczą mamą (lub tatą), by skorzystać z zasiłku z powodu koronawirusa to:

  • oświadczenie oświadczenia o nieprzewidzianym zamknięciu placówki (użyj druku ZUS Z-15 A)
  • zgłosiłaś się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej
  • opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe w terminie (do 10. dnia każdego miesiąca)
  • lub taką składkę opłacił Twój klient z tytułu umowy zlecenia, którą dla niego realizowałaś

Udostępnij tę treść innym przedsiębiorczym mamom, które mają dzieci w wieku do lat 8. Podziel się tą wiedzą. Czy wiesz, że gdy pomagamy innym, to ta energia do nas wraca? Zatem który rodzic idzie na zasiłek Znasz już warunki i wysokość zasiłku, jaki Ci przysługuje. Jeśli płacisz niski ZUS, a Twój mąż pracuje na umowę o pracę i do tego nieźle zarabia, to oczywiście on ten zasiłek otrzyma wyższy. Zatem podejmując decyzję, który z rodziców zostaje z dzieckiem w domu, weź także to pod uwagę. Serdeczności i nie dajmy się zwariować w tym zwariowanym czasie. Ta sytuacja w końcu minie.

Inne artykuły o ZUS: