fbpx

Mały ZUS to ulga, którą wprowadzono 1 stycznia 2019 roku. Od 1 lutego 2020 r. ulga ta będzie obowiązywać na nowych zasadach – będzie to Mały ZUS Plus. Uważaj, nie przegap terminów. Ale po kolei…

Mały ZUS to ulga, którą wprowadzono 1 stycznia 2019 roku. Powiedzmy enigmatycznie, że nie była doskonała. Nowością było wprowadzenie możliwości opłacania przez przedsiębiorców składek na ubezpieczenia społeczne obliczanych na podstawie ich rocznego przychodu za poprzedni rok kalendarzowy. To była prawdziwa rewolucja. Wcześniej mieliśmy sytuację, gdy niezależnie, czy w firmie masz jakiekolwiek przychody, czy tylko inwestujesz  imasz jedynie koszty, to duży ZUS płacić musisz i kropka. Z nowego rozwiązania mogli skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy i to pod pewnymi warunkami. Więcej o tym przeczytasz w artykule Dobija Cię płacenie wysokich składek ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Styczniowe zamieszanie

Pod koniec zeszłego roku ustawodawca, wziął pod uwagę krytyczne głosy dotyczące tej ulgi i opracował ulepszoną wersją Małego ZUSu – czyli Mały ZUS Plus, który składki na ubezpieczenia społeczne uzależnia nie od przychodu, ale od dochodu przedsiębiorcy. Proces legislacyjny jednak rządzi się swoimi prawami oraz terminami i nie udało się zdążyć z Małym ZUSem Plus przed 1 stycznia i wejdzie on w życie dopiero 1 lutego. I tu przechodzimy do sedna dzisiejszego artykułu – czyli zamieszania z terminami w styczniu.

O jeżu kolczasty, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, 1 stycznia, 1 lutego – jak się w tym wszystkim połapać? A tu 8 stycznia jeszcze jakiś termin na zgłoszenie mija. Spokojnie, po krok po kroku, ogarniemy. W 2020 roku mamy taką sytuację:

 • Styczeń 2020 r. obowiązują jeszcze zasady Małego ZUSu (podstawa składek ZUS obliczana na podstawie PRZYCHODU)
 • Od lutego 2020 r. wchodzą zasady Małego ZUSu Plus (podstawa składek ZUS obliczana na podstawie DOCHODU)

To kiedy i która ulga

Zerknij w swoje przychody, koszty i dochody w 2019 r. Jeśli:

 • Twój przychód roczny wyniósł nie więcej niż 67,5 tys. złotych
 • i prowadziłaś swoją działalność gospodarczą przez cały rok (365 dni)
 • i nie korzystasz już ani z ulgi na start, ani preferencyjnego ZUSu (24 miesiące niższego ZUSu dla nowych przedsiębiorców)

albo jeśli nie prowadziłaś działalności przez cały 2019 rok, bo np. ją zawieszałaś,

 • ale swoją działalność gospodarczą prowadziłaś w 2019 r. przynajmniej przez 60 dni
 • i Twój przychód roczny nie jest wyższy niż kwota obliczona wg wzoru: liczba dni, w których prowadziłaś działalność gospodarczą pomnożona przez 184,93 zł
 • i nie masz prawa do innych ulg ZUS,

to masz możliwość skorzystania z Małego ZUS i za styczeń 2020 r. zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Jest jednak jeszcze jeden warunek – powinnaś to zgłosić do 8 stycznia 2020 r. do ZUSu.

UWAGA na termin: 8 stycznia 2020 r.

Terminem tym nie musisz się przejmować, jeśli z Małego ZUSu korzystałaś już w 2019 r., a w styczniu 2020 r. nadal spełniasz warunki, by z ulgi korzystać. W takiej sytuacji wystarczy, gdy do 10 lutego 2020 r. złożysz dokumenty rozliczeniowe (deklarację) za styczeń 2020 r., na dotychczasowych zasadach. Jeśli tego nie zrobisz, dla ZUSu będzie to oznaczało, że rezygnujesz z ulgi.

Od 1 lutego 2020 r. będzie natomiast już obowiązywał Mały ZUS Plus. I w tym przypadku, z kolei, jeśli:

 • wcześniej nie korzystałaś z Małego ZUSu
 • I w 2019 r. prowadziłaś swoją działalność gospodarczą przez cały rok (365 dni)
 • a Twój roczny PRZYCHÓD nie przekroczył limitu 120 tysięcy złotych
 • a średni miesięczny DOCHÓD nie był wyższy niż 6359,52 złotych
 • i nie masz prawa do innych ulg ZUS,

albo jeśli nie prowadziłaś działalności gospodarczej przez cały 2019 rok, bo np. ją zawieszałaś,

 • ale prowadziłaś ją w 2019 r. przynajmniej przez 60 dni
 • i Twój PRZYCHÓD roczny nie jest wyższy niż kwota obliczona wg wzoru: liczba dni, w których prowadziłaś działalność gospodarczą pomnożona przez 328, 77 zł
 • a średni miesięczny DOCHÓD nie był wyższy niż 6359,52 złotych
 • i nie masz prawa do innych ulg ZUS,

to w takiej sytuacji będziesz mogła skorzystać z tej ulgi. O szczegółach Małego ZUSu Plus, w tym o dodatkowych warunkach dotyczących tej ulgi, przeczytasz w artykule Straszne podwyżki czy Mały ZUS Plus?

A jeśli nadal PRZYCHÓD i DOCHÓD Ci się mylą, to zajrzyj do artykułu: Brutto, netto i na rękę – czyli ile?

Jak zgłosić się do Małego ZUSu w styczniu 2020 r.

Możesz to zrobić do 8 stycznia 2020 r. na przykład online przez CEIDG. Dokładną instrukcję znajdziesz na tej stronie biznes.gov.pl

Jak zgłosić się do Małego ZUSu Plus od lutego 2020 r.

Jeśli korzystałaś z Małego ZUS już w styczniu 2020 r., to od 1 lutego po prostu przejdziesz na Mały ZUS Plus. Z kolei, jeśli zdecydujesz się z ulgi skorzystać dopiero od lutego 2020 r., to czas na zgłoszenie masz od 1go do ostatniego dnia lutego 2020 roku (luty w tym roku ma 29 dni). Zgłosić się do ulgi możesz także online przez CEIDG.

Czy wystarczająco wyjaśniłam styczniowe zamieszanie z Małym ZUSem? Masz jasność, co kiedy i jak? Jeśli nie, napisz do mnie (namiary w zakładce kontakt) lub zadaj pytanie w facebookowiej grupie Legalnie na onlajnie.