fbpx
Zaznacz stronę

Pytasz, jak płacić niższe składki ZUS? Ano na początek, korzystając z ulg, jakie wprowadził ustawodawca. Początkujący przedsiębiorcy, a także Ci bardziej doświadczeni, ale nie osiągający wysokich przychodów i dochodów mogą liczyć na pewne ulgi w płaceniu składek ZUS. Aby Ci ułatwić zrozumienie wszystkich tych ulg, omówię je tutaj pokrótce dla Ciebie.

Ulga na start

Jest to ulga dla przedsiębiorców, którzy dopiero co zarejestrowali swoją działalność gospodarczą i są początkującymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że wcześniej nie prowadzili takiej działalności przynajmniej przez ostatnich 60 miesięcy lub… nigdy. Drugim warunkiem skorzystania z tej ulgi jest, by przychody w żadnym miesiącu nie przekraczały 50% tzw. minimalnej krajowej. Z ulgi na start można korzystać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia zarejestrowanego w CEIDG biznesu. I tu mały tzw. life hack –  jeśli działalność zarejestrujesz nie pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, ale na przykład drugiego, to ten czas wydłuży Ci się do prawie 7 miesięcy. Ale dziś nie o tym, więc wracam do tematu. Omawiana ulga polega na tym, że opłacasz tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zwolniona jesteś z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Preferencyjny ZUS

Kolejną ulgą, z której mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy są preferencyjne składki ZUS, które były kiedyś nazywane małym zusem. Dziś małym zusem jest nazywana inna ulga, o której piszę poniżej. Ulga ta polega na tym, że oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, które płaciłaś, korzystając z ulgi na start, teraz będziesz płacić także składki społeczne. Spokojnie, bez paniki, bo składki te będą preferencyjne (czyli dużo niższe niż gdybyś płaciła pełny “duży” ZUS). Z ulgi tej możesz korzystać przez kolejnych 24 miesięcy od chwili zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych. Z preferencyjnego ZUSu możesz skorzystać po wykorzystaniu ulgi na start.

Po wykorzystaniu tej ulgi w formie preferencyjnego ZUSu „grozi” Ci „duży” ZUS, chyba, że Twoje przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 120 tysięcy, a dochód w żadnym miesiącu nie przekroczył 6 tys. złotych. Jeśli spełniasz ten warunek (i kilka innych), wówczas możesz skorzystać z Małego ZUSu Plus (który wchodzi w życie 1 lutego 2020 r.). Ale zanim o tym, to jeszcze słowo o Małym ZUSie.

Mały ZUS a Mały ZUS Plus

Mały ZUS to rozwiązanie, które wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależnia od indywidulanej sytuacji przedsiębiorcy, a konkretnie od jego przychodów. Ale skąd się wzięły dwie wersje tego rozwiązania? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że Mały ZUS to wersja 1.0 (którą wprowadzono w życie 1 stycznia 2019 r.), a Mały ZUS Plus to wersja 2.0. I jak to z kolejnymi wersjami bywa, Mały ZUS Plus w dniu 1 lutego 2020 r. zastąpi Mały ZUS. O szczegółach dotyczących obu wersji pisałam w artykułach:

No to jeszcze tabelka dla wzrokowców. W tej formie jakoś to łatwiej porównać i ogarnąć

RODZAJ ULGITERMINYWYSOKOŚĆ SKŁADEK
Ulga na start
6 miesięcy342,32 (składka zdrowotna)
Preferencyjny ZUS24 miesiące342,32 (składka zdrowotna)
213,57 (składki społeczne)
Mały ZUSod 1 stycznia 2019r. do końca stycznia 2020r.,
potem Mały ZUS znika i w jego miejsce
wchodzi Mały ZUS Plus
342,32 (składka zdrowotna)
od ok. 247 do ok. 992 (składki społeczne)
Mały ZUS PlusWchodzi w życie 1 lutego 2020
Możesz z niej korzystać w ciągu kolejnych 60 miesięcy
(od miesiąca, w którym zaczniesz korzystać z tej ulgi),
jednak nie dłużej niż w sumie 36 miesięcy
342,32 (składka zdrowotna)
od ok. 247 do ok. 992 (składki społeczne)
„Duży” ZUS
(czyli nie masz uprawnień
do żadnej ulgi)
- 342,32 (składka zdrowotna)
1 316,97 (składki społeczne)

I jeszcze jedna tabela – już tylko z liczbami

RODZAJ ULGIZUS do zapłacenia (miesięcznie),
kwoty w zaokrągleniu
ulga na start342 zł
Preferencyjny ZUS556 zł
Mały ZUS od 589 do 1334 zł
Mały ZUS Plusod 589 do 1334 zł
„Duży” ZUS1659 zł

Dziś było krótko, ale wierzę, że treściwie. Mam nadzieję, że takie zestawienie ułatwi Ci po pierwsze ogarnięcie ulg, a po drugie – korzystanie z nich. W razie wątpliwości pisz śmiało. Kontakt do mnie znajdziesz w zakładce… kontakt 🙂 Znajdziesz mnie również w grupie na Facebooku – Legalnie na onlajnie.