fbpx

Pytasz, jak płacić niższe składki ZUS? Ano na początek, korzystając z ulg, jakie wprowadził ustawodawca. Początkujący przedsiębiorcy, a także Ci bardziej doświadczeni, ale nie osiągający wysokich przychodów i dochodów mogą liczyć na pewne ulgi w płaceniu składek ZUS. Aby Ci ułatwić zrozumienie wszystkich tych ulg, omówię je tutaj pokrótce dla Ciebie.

 

Ulga na start

Jest to ulga dla przedsiębiorców, którzy dopiero co zarejestrowali swoją działalność gospodarczą i są początkującymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że wcześniej nie prowadzili takiej działalności przynajmniej przez ostatnich 60 miesięcy lub… nigdy. Drugim warunkiem skorzystania z tej ulgi jest, by przychody w żadnym miesiącu nie przekraczały 50% tzw. minimalnej krajowej. Z ulgi na start można korzystać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia zarejestrowanego w CEIDG biznesu. I tu tzw. life hack –  jeśli działalność zarejestrujesz nie pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, ale na przykład drugiego, to ten czas wydłuży Ci się do prawie 7 miesięcy. Ale dziś nie o tym, więc wracam do tematu. Omawiana ulga polega na tym, że opłacasz tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zwolniona jesteś z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Preferencyjny ZUS

Kolejną ulgą, z której mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy są preferencyjne składki ZUS, które były kiedyś nazywane małym zusem. Dziś małym zusem jest nazywana inna ulga, o której piszę poniżej. Ulga w postaci preferencyjnego ZUSu polega na tym, że oprócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, które płaciłaś, korzystając z ulgi na start, teraz będziesz płacić także składki społeczne. Spokojnie, bez paniki, bo składki te będą preferencyjne (czyli dużo niższe niż gdybyś płaciła pełny „duży” ZUS). Z ulgi tej możesz korzystać przez kolejnych 24 miesięcy od chwili zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Z preferencyjnego ZUSu możesz skorzystać po wykorzystaniu ulgi na start.

Po wykorzystaniu tej ulgi w formie preferencyjnego ZUSu „grozi” Ci „duży” ZUS, chyba, że Twoje przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 120 tysięcy. Jeśli spełniasz ten warunek (i kilka innych), wówczas możesz skorzystać z Małego ZUSu Plus (który wchodzi w życie 1 lutego 2020 r.). Z Małego ZUSu Plus możesz korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS a Mały ZUS Plus

Mały ZUS to rozwiązanie, które wysokość składek na ubezpieczenia społeczne uzależnia od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, a konkretnie od jego przychodów. Ale skąd się wzięły dwie wersje tego rozwiązania? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że Mały ZUS to wersja 1.0 (którą wprowadzono w życie 1 stycznia 2019 r.), a Mały ZUS Plus to wersja 2.0. I jak to z kolejnymi wersjami bywa, Mały ZUS Plus w dniu 1 lutego 2020 r. zastąpił Mały ZUS. O szczegółach dotyczących obu wersji pisałam w artykułach:

No to jeszcze tabelka dla wzrokowców. W tej formie jakoś to łatwiej porównać i ogarnąć

RODZAJ ULGITERMINYWYSOKOŚĆ SKŁADEK
Ulga na start
6 miesięcy362,34 zł (składka zdrowotna)
Preferencyjny ZUS24 miesiące362,34 zł (składka zdrowotna) plus
213,57 (składki społeczne)
Mały ZUSod 1 stycznia 2019r. do końca stycznia 2020r., potem zastępuje go Mały ZUS Plusnie obowiązuje
Mały ZUS PlusWchodzi w życie 1 lutego 2020
Możesz z niej korzystać w ciągu kolejnych 60 miesięcy
(od miesiąca, w którym zaczniesz korzystać z tej ulgi),
jednak nie dłużej niż w sumie 36 miesięcy
362,34 zł (składka zdrowotna) plus
składki społeczne wyliczane indywidualnie
„Duży” ZUS(czyli nie masz uprawnień
do żadnej ulgi)
362,34 zł (składka zdrowotna) plus
1069,14 zł (składki na ubezpieczenie społeczne z chorobowym) lub
992,30 zł (bez chorobowego)

Tabela obejmuje kwoty na ubezpieczenia obowiązujące w 2020 r.

Dziś było krótko, ale wierzę, że treściwie. Mam nadzieję, że takie zestawienie ułatwi Ci po pierwsze ogarnięcie ulg, a po drugie – korzystanie z nich. W razie wątpliwości pisz śmiało. Kontakt do mnie znajdziesz w zakładce… kontakt 🙂 Znajdziesz mnie również w grupie na Facebooku – Legalnie na onlajnie.